Balmumu Heykel Sergisinin Minik Ziyaretçisi
Kuzum büyüdü, 9 aylık oldu ve artık onunla köşe bucak gezmelere başladık. Bugünkü gezimiz Safir'de bulunan Balmumu Heykel Sergisi. Heykelleri öne çıkarmak için ortam biraz loştu. Kızım bundan biraz tedirgin oldu ama kucağa alınca bu durum geçti. Atatürk ve Mevlana köşelerindeki sunumlarda ise sakinliğini sürdürdü. Bu durum sonraki geziler için de bize motivasyon oldu. Demek ki kıymetlim ile daha çok gezeceğinz. Kişiler hakkındaki kısa ansiklopedik bilgileri müzeden edindim. Müzenin iletişim bilgileri yazının sonunda yer alıyor.
Adolf Hitler (1889-1945) Avusturya doğumlu Alman politikacı, Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin lideridir. Avrupa'da faşizmin yükselişinde etkili olmuştur. Polonya'ya açtığı savaşla II. Dünya Savaşı'nın başlamasına sebep olmuştur. Hadi kendisi tamam hasta ruhlu cani de bütün bir milleti, orduyu aynı caniliğe nasıl sokmuş, peşinden sürüklemiş düşün düşün anlamıyorum. Nasıl biri ya da birileri çıkıp da onu öldürmemiş, karşısında duramamış! İşte mevzubahis Adolf Hitler!


Nazım Hikmet...(1902-1963) Türk şair, oyun ve roman yazarı. Şiirleri elliden fazla dilde çevirilmiştir. Siyasi görüşleri nedeniyle defalarca tutuklanmıştır. Yetişkinlik döneminin büyük kısmı hapishanede ya da sürgünlerde geçmişti. Nazım Hikmet'in Moskova'daki mezarı hakkındaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.


Fazıl Say... 1970 doğumlu Dünyaca ünlü Türk piyanist, besteci ve yazardır. Fazıl Say dört yaşındayken piyano çalmaya başlamıştır. Dünya müzik otoriteleri tarafından dahi piyanist olarak adlandırılmaktadır. Uluslar arası yirmiye yakın ödüle sahiptirKemal Sunal... Hiç olmamış sanatçı kusura bakmasın hiç gerçekçi değil ve de benzetememiş!


Haldun Dormen ciddi bir adam da bu kadar asık suratlı mı! Kendi heykelini görmek de eğer kötü yapılmışsa kuşaktan kuşağa seni olmadığın şekilde tanıtmaları açısından çok sinir bozucu olsa gerek. 


Levent Kırca...


Mevlana... Aslını bilmem ama gerçeklik ve tesir anlamında çok başarılı olmuş. Minik kızım bile gözlerini ondan alamadı. Gösterip durdu bana. Hatta öyle ki bir ziyaretçi bana "Dedesine mi benzetti ki acaba!" diye sordu. Rehberin verdiği bilgiye göre yüzündeki nuru vermesi açısından sanatçının en zorlandığı çalışma bu olmuş.


Madonna...Atatürk ve Latife Hanım (1898-1975)Latife Hanım 1923-1925 tarihleri arasında Mustafa Kemal Atatürk ile evli kalmıştır. Paris'te hukuk okumuş, Londra'da dil eğitimi almıştır. Modern Türk kadınının simgesi olma görevini üstlenmişti


Latife Hanım'ın bakışları, gözlerinin düşüklüğü, kırışıklıkları, ifadesi beni etkiledi. Bende görmediğim tanımadığım bir insanı tanıma merakı uyandırdı.  


Geldik bizin Rus tayfasına...İşte Stalin (1878-1953)! 1922'den 1953'te ölümüne kadar Sovyetler Birliğin'de Komünist Parti genel sekreteriydi. Lenin'in ölümünden sonra Sovyetler Birliğinin lideri konumuna gelmiştir.


Ve Moskova'da evine konuk olduğum (o yazıya buradan ulaşabilirsiniz)  II. Katerina (1729-1796), Büyük Katerina olarak da bilinmektedir. Almanya'da doğmuş onbeş yaşında Rusya'ya yerleşmiştir. 34 yıl boyunca ülkeyi yönetmiştir.


Evlerden ırak Korkunç İvan! Korkunç İvan" olarak bilinen İvan Grozni (1530-1584), 1533'ten ölümüne kadar Rusya'nın çarı olarak görev yapmıştır. Üç yaşındayken tahta çıkmıştır. Zeki, dindar ve şüpheci bir kişiliğe sahiptir.


Osman Gazi (1258-1326), altı yüz yıllık Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusudur. Sınırları Bizans'a doğru genişletmiştir. Ölmeden önce yerine oğlu Orhan Gazi geçmiştir


Fatih Sultan Mehmet (1432-1481) İkinci Mehmet ya da Fatih, yedinci Osmanlı Padişahıdır. 1453'te 21 yaşında İstanbul'u fethetmiş ve Bizans İmparatorluğu'na son vermiştir.


Yavuz Sultan Selim


Mimar Sinan


Kanuni Sultan Süleyman


İşte meraklısına orjinal  Hürrem Sultan...Alparslan


Farabi


İbni Sina


Fuzuli


Fıstığımın dikkatini Mevladan sonra en çok çeken heykel, Keloğlan :)))


Gezimizi sukunetle sonlandırıp bir sonraki gez,m,zin planını yapmaya başlıyoruz bile, Sakıp Sabancı Müzesi, Atlı Köşk :) 


İletişim Bilgileri
Email:bilgi@balmumuheykelmuzesi.com
Telefon:212 268 80 80
532 293 74 18
Adresi:Sapphire İstanbul
Emniyet Evleri Mh.
Eski Büyükdere Cd. No:1
4.Levent, İstanbul

Sapphire Çarşı Kat 4
Not: 4.Levent Metro Bağlantısı Mevcuttur.

web: www.balmumuheykelmuzesi.com/Index.asp

2 yorum:

SİHİRLİ OKLAVA dedi ki...

ne güzel daha minicikken sanata aşina büyüyor...ayrıca fotoğraflar için de teşekkürler..

Ayşe'nin Gazetesi dedi ki...

Ne kadar farklı şey göstersek bebişlere o kadar iyi öyle değil mi Sihirli Oklava! Ziyaretiniz için ben teşekkür ederim, sevgiler...