Nostaljik Bir Konaklama, Fuatbeyler KonağıBir takım sebeplerden ötürü yazamadığım o kadar yazı var ki! Onlardan biri de geçen bayram tatilimiz. Üç günde üç belde (Yuvacık, Mudurnu, Göynük) gezdik ve Mudurnu'daki bu konakta konakladık. Çok hoşuma gitmiş olmalı ki o kadar ara verdikten sonra bu konak ile başladım yazmaya. Haydi başlayalım tura. Bu arada üç beldenin yazısını yakın zamanda ayrı bir postta paylaşacağım.

Mudurnu da bu şekilde birçok konak var. Biz Fuatbeyler Konağı'nda misafir olduk. Konak adını 1886-1962 yıllarında yaşamış, cumhuriyet döneminin ilk belediye başkanlarından İbrahim Fuat Armutçuoğlu’ndan almış. Konak, 2010 yılında restore edilerek otel olarak hizmet vermeye başlamış. Çok da iyi olmuş. Her zaman müze olarak gezdiğimiz, herhangi bir yerine dokunup o dönemle, eşyayla bütünleşemediğimiz tipte bir yerde gönlümüzce kalmak çok ayrı bir keyifti. Hissedebilene, gönlünü açana gerçekten kendini o dönemde hissettiren hazzı yüksek bir konaklamaydı!
Hemen konağın girişinde bulunan fotoğrafı ile mevzu bahis Fuat Bey'i tanıyıp selamlıyoruz.
Klasik Türk evlerinde olduğu gibi burada da bütün odaların açıldığı bir oturma odası var. Grup olarak gidilip de kat kapatıldığında bu alan oldukça keyifli oluyordur eminim. Bir sonraki konaklama için niyetliyiz buna.

Konağın farklı yerlerine dönemine ait eşyalar serpiştirilmiş. Antikayı ya da bu tip eski şeyleri evimde hiç düşünememe rağmen bir yerde (ait oldukları yerde demeliyim belki de) görmek beni derinden etkiliyor. Sanki bilincini kaybetmiş birinin bilinçaltından hissettiği bir bağ gibi. Sanki onlarla ilgili sadece izleyen olarak bile olsa anılar var yüzüstüne çıkmaya çalışan. Bir çaba gözünün önüne getirmeye gayet olağan kullanılışlarını, kullananları!


Aynı şekilde camlarından dışarı bakarken de bu düşünceler benimle oluyor ve belki de keyifli bir şekilde yoruyor beni. O pencereden dışarı hangi duyguyla baktıkları insanların en büyük merak konusu oluyor. Zamanda dolaşmak Allah'ım ne muhteşem bir şey olurdu. Bir bakmışsın Yekaterina'nin sarayında, bir bakmışsın peygamber zamanında bir devenin sırtındayım. Bir bakmışsın dedemin dedesinin zamanında köyümde bir doğumda ya da bir antik tiyatroda sağım solum önüm arkam dolu izlemekteyim sahneyi.

Bu yatakta hasta yatıp da dudakları ıslatılan biri olmuş mudur ki! Neden hastalanmıştır acaba garip!


Aklımdan geçenlerle, bu eşyaların aklıma getirdikleri ile yormayayım sizi de hem bu sayede biraz da aklı selim görüneyim :))) Bazı odaların baktığı avlusu konağın. Ayrıca restoranı da burası otelin. Biz kaldığımızda canlı müzik vardı avluda. Gruplar gittiğinde oluyormuş genellikle.


Restoran gayet temiz, çeşit az ve öz! Gayet makul!


Bu keyifli konaklama ile aklımıza başka şehirlerdeki başka konakları keşfetme, hissetme isteği gelip yerleşiyor. Kim bilir belki başka bir bayramda kısmet olur, neden olmasın! 0 374 421 24 44 – 0 374 421 25 55
 mudurnufuatbeyler@hotmail.com


0 yorum: