Varoluş Mücadelesi mi, Yaramazlık mı?


“James Watt meraklı bir çocuktu. Bir gün teyzesi mutfakta çay kaynatıyordu. Küçük James, çaydanlığın karşısında derin derin düşünmeye başladı. Arada sırada eliyle çaydanlığın kapağına bastırarak, buharın kuvvetini anlamaya çalışıyordu. Teyzesi onun bu haline çok kızmıştı, teyze hanım haksızdı. Fakat zavallı teyzecik ne bilsin ki, çaydanlık karşısındaki bu düşünüş, dünyada bir dönüm noktası olan bir kuvveti bulacaktır... Ve çok geçmeden buhar kuvveti dünyanın gidişini değiştirerek ortaya çıktı. Buhar kuvvetini James Watt’ın meraklılığına borçluyuz.”

Başarma Yolunda Adım Adım

Prof.Herbert N.Casson
Çocuklar bilim adamı olurlar belki diye değil, gelişim basamaklarını kesintiye uğramadan geçebilmeleri için gerekli meraklarını gidermeleri. Betsy Brown Braun ise Neyi Nasıl Yapmalı kitabında bu konuya şöyle değinmiş. “Çocuğun günleri bir şeyleri sınamakla, keşfetmekle, sınırları zorlamakla geçer. O, tıpkı deneme-yanılma yöntemi ile çalışan bir bilim adamı gibidir. Bunlar onun gelişmesi için yerine getirmesi gereken görevleridir; büyümesi için gerekli olan şeylerin parçasıdır. İşte size bazı örnekler:

🍃Bu yemeği yere düşürürsem ne olur?
🍃Bu plastik çekiçle cam sehpaya vurursam nasıl ses çıkar?
🍃Yemek masasına gitmezsem babam ne yapar?
🍃”Hayır” sözcüğü her zaman H A Y I R anlamına mı gelir?”

Yapmamız gereken ortamı güvenli hale getirip yaramazlık sandığımız şeylerin çocuğumuzun gelişim basamaklarını aşması olduğunu fark edip keyiflice izlemek...

Hiç yorum yok: