Müjdeeee!!! Orhan Pamuk'un Yeni Kitabı Çıkmış!


Orhan Pamuk'un yeni kitabı, Saf ve Düşünceli Romancı, çıkmış ama ben offf diyorum ne kötü değil mi? Neden of dediğimi hemen söyleyeyim. Çünkü bu kitabı almak için İstanbul'a gidene kadar beklemek zorundayım. Sn. Orhan Pamuk nasıl denk getirdiniz de şu anda işime en çok yarayacak kitabını çıkardınız, sağolasınız bu kıyağınız için! Evet gerçekten de bu kitap şu anda tam da ihtiyacım olan konuya sahip. Arka kapağına göre yazı yazmanın ve romancılığın otuz beş yıllık meslek sırlarını açıklıyormuş bu kitapta. Onun bir röportajında duyup öğrendiğim, onun da Hemingway'dan öğrendiği bir taktik bile çok işime arıyorken bu roman bana ne kadar yol gösterir düşünemiyorum. Bu arada o ne mi? Romanı yazarken yazmayı, bulduğun güzel bir cümle ile, güzel bir noktada bırakmak. Nedeni bir sonraki sefer oturduğunda yazmaya nereden başlayacağını bilmek.
Ah Orhan Pamuk ah... Benim ilk taslağını bugün bitirdiğim  ve yarın yeniden yazmaya başlayacağım dandik (onun elinde düşününce dandik geliyor, yoksa romanımı çok seviyorum) romanımı senin elinde görebilecek miyim acaba? Neyse geçelim bu iş çekişleri de ilgilenenlere arka kapağı sunalım öyle değil mi!
Bu arada yarın, yani 10.Eylül.2011'de saat 15:20 de NTV'de onunla bu kitap hakkında yapılan kapsamlı röportaj yayınlanacak. Orhan Pamuk sevenlere duyrulur, KAÇIRMAYIN! Programı kaçıranlar üzülmesin, aşağıdaki linkten izleyebilirler!

http://video.ntvmsnbc.com/tarih-konusmalari-18-agustos-2010.html#orhan-pamuk-ntvde.html


Arka Kapak

Pamuk, yazı yazmanın ve romancılığın otuz beş yıllık meslek sırlarını, Harvard Üniversitesi'nde verdiği Norton derslerinde açıklıyor. Daha önce T. S. Eliot, Borges, Calvino ve Umberto Eco gibi yazarların da verdiği bu derslerde, Pamuk edebiyat ve sanat anlayışını bir bütün olarak sunuyor.

Bir romanı okurken kafamızda ne gibi işlemler yaparız? Roman kahramanlarıyla gerçek insanlar arasındaki ilişki nedir? Roman sanatı ile şiirin, resmin ve siyasetin ilişkisi nedir? Yazarın kendi sesi, imzası, özel dünyası nasıl oluşur? Romancı nerede kendisini, nerede başkalarını anlatır? Romanı gerçek yapan "gizli merkez" nedir ve nasıl kurulur? Pamuk bütün hayatı boyunca meşgul olduğu bu soruları Türk ve dünya edebiyatından örneklerle cevaplıyor.
Pamuk, bu kitapta roman okurken ve yazarken karşılaştığı harikaları, kendi kişisel deneyimleri ve hatıralarından aldığı güçle, herkesin anlayacağı bir konuşma dili ve rahatlığıyla hikâye ediyor.

Hiç yorum yok: