Türkiye-Rusya Arasında Vizesiz Seyahatler BaşlıyorRusya Federasyonu İstanbul Büyükelçiği'nden  vizesiz seyahate ilişkin yapılan açıklama:
Rusya ve Türkiye arasında vatandaşların karşılıklı seyahatlerine ilişkin usullere dair anlaşma 16 Nisan 2011 tarihinde yürürlüğe girmektedir. Bu tarihten itibaren diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaportlara sahip olan Türk vatandaşları ve diplomatik, hizmet ve umuma mahsus pasaportlara sahip Rus vatandaşları Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti topraklarına vizesiz ve ücretsiz giriş yapabileceklerdir. Fakat, Rus ve Türk vatandaşların giriş tarihinden itibaren, Rus ve Türk topraklarındaki kalış süresi kesintisiz olarak 30 günü aşmamak kaydıyla, vizesiz olarak, geçici olarak kalırlar. Ancak, vatandaşların diğer ülkedeki toplam kalış süresi 180 gün zarfında 90 günü aşamaz. 180 günlük süre, ilk girişten itibaren sayılmaktadır.
 Rusya'da 30 günü aşan eğitim alma ve iş amaçlı seyahatlerde uygun vizelerin sağlanmasını öngören eski giriş düzeni uygulanacaktır. Vizeler, UFMS RF (Rusya Federasyonu Göçmen Servisi Genel Müdürlüğü) tarafından çıkarılmış davetiyelerin orjinalleri esasında verilmektedir.  Rusya'da geçici ikamet izni veya ikamet izni hamili olan Türkiye vatandaşları, Rusya'ya vizesiz giriş yapabilmektedirler. Türkiye'de ikamet tezkeresi var olan Rusya vatandaşları, Türkiye'ye vizesiz giriş yapabilmektedirler.

0 yorum: