Bayburt SokaklarındaGezi Tarihi: Eylül 2015
Geçen sene bayramda birkaç günlük ev misafirliği için gittiğim Bayburt'ta kısa ama keyifli birkaç saatimiz oldu matmazelim ile bu küçük şehri gezmek için. Şimdi fotoğraflara bakınca içten içe daha fazla gönlümce gezemediğimi görüp hayıflandığımı söylemeden edemeyeceğim doğrusu.  Erzurumlu olduğum için kültür olarak tanıdık bir şehirde yaptığım kısa ama keyifli turumuza başlayalım mı? Bu arada anladım ki gezi yazılarımı bundan sonra şehrin havası daha üzerimdeyken yazmalıyım. Uzun süre sonra hatırda kalanlarla bu iş gerçekten zor!


Bayburt geçmişi M.Ö. 3000 yıllarına dayanan bir şehirmiş ve Dede Korkut bu topraklarda yaşamış. O kadar eski olmasına ve aslında arazinin de büyümeye uygun olmasına rağmen neden büyüyememiş, gelişememiş merak konusu doğrusu! Her nüfus sayımında Türkiye'nin az nüfusuna sahip şehri oluyor Bayburt. Sosyal hayatın markete gitmekten ibaret olduğunu söyledi konuştuğum bir öğretmen hanım ne yazık ki! Ama gördüğüm artık bir hareketlenmenin olduğu yönünde. Umarım belediye gelişmişliği hak eden Bayburt'un hakkını iyi çalışarak verir!

Dolmuştan inip saat kulesinin olduğu yerden başlıyoruz gezimize. Çoruh nehrinin şehrin tam ortasından geçmesi  bu küçük şehir için büyük şans! Su her zaman iyi gelir insana; hem ruha, hem göze! Üstte Bayburt Kale'si gözüküyor. Kaleyi ziyaret etmek için eşimin gelmesini beklemek hata oldu. Bu işi o gün halletmeliydim :( 


Çoruh Nehri'nin bir kısmında pek çok lokanta bulunuyor. Bayburt'un mis dönerini bu lokantalardan birinde bulabilirsiniz. 


Ara sokakları gezmek küçük şehirlerde, kasabalarda en keyif aldığım şeylerden biri. 
Gezimizi keyifli kılmak için matmazelin isteklerine de saygı göstermek gerek tabi! Kısa bir park molası onu mutlu etmeye yetiyor.

Deli Dumrul Masal Park'ı Bayburt'ta beni en çok şaşırtan şey oldu. 4.000 m2 alan üzerine masal kahramanları ile donatılarak yapılan park, matmazelin de Bayburt'tan aklında kalan en önemli şey oldu!Belediye gece ışıklandırılan bu havuzu da yeni yapmış. Buranın önünden geçerek Çoruh Nehri kıyısındaki yürüyüş parkurlarında yapılacak akşam gezinti ise benim tavsiye edeceğim şey olur sizler için.


Ve bir de tabi ki Bayburt dönerinin tadına bakmanız!

1 yorum:

Franke Tezgah dedi ki...

Yazınızı okurken bende sizinle gezmiş kadar oldum. Bloğunuz çok keyifli. Teşekkürler